منوی دسته بندی

چرا باید از کمتازیا استفاده کنیم ؟

کمی در مورد ویرایش ویدیو بخوانیم

قبل از اینکه سراغ نرم افزار کمتازیا برویم،  بد نیست کمی در مورد تاریخچه تدوین بخوانیم.

با توسعه تکنولوژی در چند دهه اخیر شاید با خود بگویید تدوین عمری بیست یا نهایتا سی ساله داره. باید بگم خیر! اینطور نیست. تقریبا زمانی که فیلم سازی شروع به انداختن خیال نویسنده بر روی پرده سینما کرد ، تدوین هم پا به جهان ما گشود.

تماشاگران از دیدن نماهای تکراری و یکنواخت خسته شده بودند و دیگر سینما برایشان جذابیتی نداشت.

در سال 1903 بود که ادوین استنتون پورتر تحولی عظیم در فیلمسازی ایجاد کرد و در پایان فیلم سرقت بزرگ قطار، نمایی متفاوت کات زد و با شلیک های بازیگر فیلم پایان یافت. این قدم شاید کوچک، ولی شروعی برای دنیای تدوین بود.

حال تدوین صرفا به سینما محدود نمیشود و در هرجایی و هرموضوعی که ویدیو در آن باشد تدوین هم هست!

چرا به کمتازیا نیاز داریم

در مورد کمتازیا بیشتر بدانید

وقتی صحبت از ویرایش ویدیو میشود قطعا نام های بزرگی به ذهن شما میرسه.مثل چی ؟ خب معلومه ! آدوب پریمیر(Adobe Premiere Pro)، فاینال کات(Apple Final Cut Pro X)، کورل(Corel VideoStudio Ultimate) و سایبرلینک(CyberLink PowerDirector) که به جرئت قوی ترین نرم افزار های ساخته شده در این زمینه میباشند.

خب با دانستن ، شناختن ، در دسترس بودن نرم افزار های بالا و با اینکه پولی هستند، در ایران به راحتی قابل نصب و استفاده میباشند 🙂 واقعا چرا باید به گذینه دیگری فکر کنیم؟

چرا باید به کمتازیا نرم افزاری که توسط شرکت TechSmith ساخته شده و توسعه پیدا کرده بیشتر توجه کنیم؟!

کمتازیا چیست ؟ چه کاربردی داره؟

این نرم افزار نجیب با چند دلیل محکم به شما ثابت میکنه که در میاد غول های نرم افزاری قطعا حرفی برای گفتن داره.

1- برای کمتازیا نیاز به سیستم خاصی ندارید

کمتازیا کم حجم و روان

یکی از مشکلاتی که شاید خیلی از کاربران ویدیویی دارند حجم سنگین و نیاز داشتن به سیستم های گران قیمت ، سریع و خوش سخت افزار برای نصب و اجرای نرم افزار های مطرح مانند پریمیر هست.شاید شما بتوانید آنها را دانلود و نصب کنید اما تضمین میدهم نمیتوانید به راحتی کار کنید مخصوصا وقتی پروژه های سنگین و پیچیده به پستتان بخورد.

اما کمتازیا این مشکل را حل کرده! حجم کم ، نیاز نداشتن به سیستم های سنگین ، نصب آسان و اجرای روان.

خب بیایید نگاهی به سیستم های پیشنهای شرکت سازنده برای اجرای استاندارد این نرم افزار در مقایسه با پریمیر بیندازیم:

سیستم مورد نیاز برای کمتازیا و پریمیر
System Requirements - Camtasia | Premiere Pro CC

تفاوت را احساس کردید؟ کمتازیا برای اجرا به حداقل سخت افزار نیاز دارد و روی اکثر سیستم ها قابل نصب هست.

حال شاید بپرسید آیا اصلا این مقایسه درستی هست؟ یعنی امکانات ماورایی و کیفیت کم نظیر پریمیر را نادیده بگیریم؟

در آخر مطلب به این سوال پاسخ خواهم داد.

2- محیطی بسیار ساده و کاربرپسند

نمایی از محیط کمتازیا
TechSmith Camtasia 2018

کمتازیا ابزارهای بیشماری در اختیار شما قرار نمیده و نمیتونید مانند دیگر نرم افزار ها در قسمت های مختلف به گشت و گذار بروید ولی هر آنچه لازم هست دارد.

اضافه کردن متن، فیلم ، فایل صوتی ، تعدادی انیمیشن ، ترنزیشن و البته انعطاف کافی در هرموردی که ذکر شد مانند افکت های صوتی و سفارشی سازی تغییرات از جمله امکانات این نرم افزار میباشند. در نهایت هر آنچه یک پروژه برای تولید محتوا لازم دارد چه برای شبکه های اجتماعی چه محیط وب و چه موضوعات آموزشی و سازمانی در خود جای داده.

3- پشتیبانی مناسب از فرمت های ورودی و فرمت های خروجی

کمتازیا اکثر فرمت های لازم را پشتیبانی میکنه و سازگاری کامل با فرمت MP4 داره. هنگام اتمام پروژه نیز به صورت پیشفرض کیفیت های مختلف را انتخاب کنید و اگر مایل نبودید به صورت سفارشی تنظیمات فایل نهایی را انجام دهید.

در لیست فرمت های خروجی میتوانید MP4 ، WMV ، AVI ، GIF ، MPA را مشاهده کنید.

فزمت های کمتازیا

همچنین میتوانید تنظیمات دلخواه برای فایل خروجی اعمال کنید.

تنظیمات سفارشی خروجی کمتازیا

4- کمتازیا ، نرم افزای چندمنظوره

کمتازیا فقط یک ویرایشگر ویدیو نیست بلکه با قابلیت معروف خود میتواند با بهترین کیفیت از صفحه دسکتاپ شما فیلم بگیره و در صورت نیاز با همراه داشتن یک میکروفون و دوربین صدا و تصویر شما را هم ضبط کنه.

این عالی نیست؟ یک نرم افزاری که میتواند هم ویدیو بگیرید و هم آنرا ویرایش کند! شاید بهترین امتیاز کمتازیا همین قابلیت باشد که بسیار پر طرفدار هست.

بسیاری از ویدیو های آموزشی که در سطح وب دیدید توسط همین نرم افزار گرفته شده و امکانات فراوانی برای ضبط ویدیو از صفحه شما دارد.

ضبط ویدیو از صفحه با کمتازیا

سخن آخر

کمتازیا نرم افزاری هست که میتواند با ابزار های ساده و کافی، پروژه های حرفه ای به شما تحویل دهد و نیازی به نرم افزار های سنگین و پیچیده که نیاز به سیستم های گران و آموزش دارند نخواهید داشت.

میتوانید تولید محتوا کنید، فیلم آموزشی بسازید ، صرفا مونتاژ کنید ، به عنوان یک معلم به آسانی با آن تدریس کنید و بیشمار کار دیگر.

نرم افزار های دیگر هم وجود دارند که هم حجم کمی دارند هم به سیستم متوسطی نیاز دارند اما هیچکدام به سادگی و کار راه اندازی کمتازیا نیستند!

ولی شاید بپرسید اگر کمتازیا انقدر خوب هست پس چرا غول هایی مثل پریمیر ساخته شدند؟

خب جواب واضح است : شما برای پروژه های سینمایی ، تلویزیونی ، ادیت های تخصصی و خیلی از کارهای دیگر که نیاز به دانش ، مهارت و تجهیزات بالا دارند نیاز به نرم افزاری که ابزار های فراوان و قابلیت های بی شمار شخصی سازی و امکان کد نویسی دارید. 

پس تعجب نکنید چرا کمتازیا برای اکثر مردم کافی هست و نیاز شما را بر طرف میکنه. پیشنهاد میکنم اگر تازه شروع به ویرایش ویدیو کردید و صرفا تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی انجام میدهید حتما این نرم افزار را امتحان کنید.

پیشنهاد اول من به مدرس های عزیز هست که خودشان میتوانند کار با کمتازیا را یاد بگیرند و محتوا بسازند.

پیروز باشید

SanitVision وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید