صنعت

ترمیت چیست و چه ویژگی دارد؟

ترمیت مخلوط پودری است که در مخصوط های آتش زا، در احیای فلزات از اکسیدهای آنها و به عنوان منبع گرما در جوشکاری آهن و فولاد و در کارهای مربوط به ریخته گری استفاده می شود.

ترمیت

ترمیت یا ترمایت چه ویژگی دارد؟

این پودر از آلومینیوم و اکسید فلزی مانند آهن تشکیل شده است. هنگامی که مشتعل یا گرم می شود، در نتیجه ترکیب شیمیایی آلومینیوم با اکسیژن اکسید شده و مقدار زیادی گرما از خود ساطع می کند. دمای واکنش حدود ۲۴۰۰ درجه سانتیگراد (۴۴۰۰ درجه فارنهایت) تخمین زده می شود.

ترمیت یا ترمایت

تاریخچه ترمیت

ترمیت توسط یک شیمیدان آلمانی به نام هانس گلدشمیت در سال ۱۸۹۵ کشف شد و اختراع آن در آمریکا به سال ۱۸۹۷ ثبت گردید. این فرایند عمدتاً مربوط به استفاده از آلومینیوم به عنوان یک عامل کاهنده برای تولید فلزات بدون کربن بود. اصطلاح ترمیت یک نام تجاری ثبت شده برای Thermex Metallurgical Inc است. فلزی که در این فرآیند تشکیل می شود بدون کربن است اما معمولاً حاوی مقادیر کمی آلومینیوم است.

خطرات ترمیت

واکنش ترمیت باعث دمای بسیار بالایی می شود و کوچکترین اشتباهی می تواند خطر آفرین باشد. مواد ذوب شده به اطراف پرتاب می شوند لذا باید مقادیر مخلوط شده به میزان دقیقی محاسبه گردند تا کارگران دچار حادثه نشوند. فلزاتی که نقطه ذوب پایینی دارند اگر در نزدیکی واکنش ترمیت باشند به شدت واکنش نشان می دهند و باعث بروز خسارات مالی و جانی می گردند. کارگران باید تجهیزات ایمنی کافی مانند لباس کار مناسب، دستکش، کفش ایمن، کلاه و عینیک ایمنی همراه خود داشته باشند.

ترمیت

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *