منوی دسته بندی

مهندسی صنایع لجستیک و زنجیره تامین

مقدمه

بهتره کارمون رو با یه مقدمه کوچیک با تعریف مهندسی صنایع و گرایش هاش شروع کنیم.
مهندسی صنایع یه شاخه از علم مهندسیه که با به کارگیری ابزارهایی که در اختیارش داره و هماهنگ کردنه اون ها تلاش میکنه سیستمی رو بهینه کنه… بهینه سازی که میتونه کاهش هزینه های سیستم، مدیریت زمان، استفاده بهتر از منابع موجود و … باشه

مثل خیلی از رشته های مهندسی دیگه، مهندسی صنایع گرایش های مختلفی داره که توی جدول زیر برای شما اون ها خلاصه وار رو آوردیم.

یکی از این گرایش ها، گرایش مهندسی لجستیک و زنجیره تامینه.

ما میخوایم در این سری پست با کمک شما یک بانک اطلاعاتی در این زمینه فراهم کنیم تا مفاهیم و اصطلاحات، کاربردها، مقالات و موضوعات جدیدی که در این حوزه هستش به صورت یکپارچه معرفی کرده و افرادی که در این حوزه کار میکنن یا پژوهشی انجام میدن بتونن چیزیایی که در این زمینه نیاز دارند و همین جا پیدا کنن.

معرفی زنجیره تامین

یک زنجیره تامین مجموعه ای از واحدهای کسب و کار میباشد که از طریق جریان های محصول، سرویس ، مالی و اطلاعات
به هم مرتبط میشوند تا تقاضای مشتری زنجیره را تامین کنند.

کارخونه ای رو در نظر بگیرید که محصولی رو تولید میکنه. برای عرضه محصولاتش به مشتری به چه چیزی احتیاج داره؟؟؟ ساده ترین جواب فروشندست!!! در واقع یه تولید کننده کالای خودشو توسط فروشنده به دست مشتری میرسونه. تصویر زیر کارخونه ، فروشنده، مشتری، جریان کالا از تولید کننده به مشتری و وسایل حمل و نقل رو نشون میده.

ساده ترین زنجیره تامین به صورت شماتیک

سه جریان اصلی در هر زنجیره تامین وجود دارد.
1- جریان محصولات
2- جریان مالی
3- جریان اطلاعات
وظیفه یک زنجیره تامین هماهنگی و یکپارچگی این سه جریان میباشد.

این سه جریان میتونه از ابتدای زنجیره تامین ( مثلا تولید کننده) به انتهای زنجیره تامین ( مثلا مشتری) حرکت کنه که بهش لجستیک یا لجستیک مستقیم( Direct logistics یا forward logistics) میگن یا برعکس باشه ( Reverse logistics) از مشتری به تولید کننده. ساده ترین مثال لجستیک معکوس برگشت محصولات مرجوعی از سمت مشتریان  میتونه باشه. یا محصول با کمی تعمیرات قابل استفاده میشه یا کاملا به دردنخوره و باید منهدم بشه یا بخشی از اونو میشه دوباره به زنجیره برگردوند. در واقع  میتونه  جریان رو به جلو یا عقب همزمان با هم اتفاق بیافته که بهش زنجیره تامین حلقه بسته (closed loop supply chain ) گفته میشه.

 

مهندس ربیعی

دیدگاهتان را بنویسید