منوی دسته بندی

تعریف تکنولوژی به زبان ساده

برای تکنولوژی یا همان فناوری تعریف‎های متعددی ارائه شده است. اما به طور ساده می‎توان گفت منظور از فناوری این است که از دانش، توانایی و هوش بشری به طور خلاقانه برای انجام کارهای سازمان‎یافته استفاده کنیم. برای این منظور به دو فاکتور مهم یعنی نیروی انسانی و ماشین‎آلات توجه می‎شود. فناوری در تامین نیازهای انسان نقش مهمی دارد. در هر واقع هر زمان که طبیعت توانایی پاسخ به نیازهای بشر را نداشته است، انسان به فکر خلق و ابداع فناوری پرداخته است. برای مثال، با چشم‎های خود طیف وسیعی از اشیا  و موجودات پیرامون را می‎بینیم اما برای دیدن موجودات ریز به ابزار و تجهیزاتی مانند میکروسکوپ نیاز داریم. با استفاده از این تکنولوژی زمینه برای ایجاد و ابداع فناوری‎های مرتبط وجود دارد.

تکنولوژی به زبان ساده

آیا تکنولوژی با علم فرق دارد؟

در بیشتر مواقع علم و تکنولوژی بجای یکدیگر استفاده می‎شوند. اما باید بدانید این دو واژه با یکدیگر تفاوت دارند. علم از طریق مشاهده و آزمایش، دانش جدیدی را کشف می‎کند در حالی  منظور از فناوری، ابداع محصولاتی است که با استفاده از آنها نیاز بشر در زمینه‎های مختلف تامین شود. علم در ابداع فناوری نقش مهمی را ایفا می‎کند. علم همواره می‎تواند مفید واقع شود در حالیکه فناوری می‎تواند مفید یا آسیب رسان باشد. برای مثال کامپیوتر می‎تواند یک فناوری مفید به‎شمار آید در مقابل از انواع سلاح  و بمب به عنوان فناوری‎های مضر یاد می‎شود. 

در علم بر کشف کردن تاکید می‎شود در حالیکه در فناوری هدف اختراع و ابداع ابزار یا تجهیزات است. با استفاده از علم امکان پیش‎بینی وجود دارد اما فناوری با هدف برآورده کردن نیازهای بشر اختراع می‎شود. هر زمان که نیازهای بشر فراتر از فناوری مورد نظر رود باید به فکر تغییر آن افتاد. بنابراین تکنولوژی در  زمان و مکان خاصی مورد بهره‎برداری قرار می‎گیرد.  

انواع فناوری و تکنولوژی

از آنجا  که تکنولوژی در همه زمینه‎ها وجود دارد، طبقه‎بندی آن براساس معیارهای گوناگون انجام خواهد شد. برای مثال براساس سطح پیچیدگی می‎توان فناوری را به گروه های زیر تقسیم‎بندی کرد:

فناوری سطح پایین. در این گروه تجهیزاتی قرار دارند که در سطح گسترده در جامعه مورد استفاده قرار می‎گیرند. میزان بودجه تحقیق و توسعه در آنها نسبت به سایر فناوری‌های دیگر کمتر است و از دانش انسانی کمتری در ساخت و ابداع آنها استفاده شده است.  

فناوری با سطح بالا. در این حالت از دانش بشری به طور خاص و ویژه استفاده شده است، یعنی سطح دانش بشری در آن بالا است. میزان  بودجه تحقیق و توسعه در آنها زیاد بوده و به سرعت در حال تغییر هستند.  

 

تکنولوژی متوسط بین فناوری پیشرفته و رده پایین قرار دارد.

از دیگر انواع فناوری می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دسته‎بندی بر طبق راهبرد:

فناوری کلیدی

پیشگام

پایه

اولیه

• دسته‎بندی براساس کاربرد:

محصول

فناوری فرآیند

منظور از تکنولوژی نوظهور چیست؟

فناوری نوظهور به تکنولوژی‎هایی گفته می‎شود که در حال حاضر کاربردهای محدودی داشته و به طور کامل وارد بازار نشده است. در چنین شرایط گفته می‎شود در زمانی نزدیک، فناوری مورد نظر تکمیل شده و زمینه را ایجاد تغییرات اساسی فراهم خواهد کرد. 

SanitVision وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید