منوی دسته بندی

سطوح تصمیم گیری در مهندسی صنایع لجستیک

سطوح تصمیم گیری

برای اینکه یه زنجیره تامین خوب کار کند و محصول مورد نیاز و درخواست مشتری رو به موقع به موقع تحویل مشتری بدهد باید اعضای زنجیره با هم هماهنگ باشند اما این هماهنگی زمانی اتفاق می افتد که  برنامه ریزی و تصمیمات مرتب با اعضا و روابط بین آنها به طور صحیح گرفته شود.

تصمیمات در زنجیره تامین انواع مختلفی دارد:

1- تصمیمات عملیاتی ( Operational Decisions) 

2- تصمیمات تاکتیکالTactical Decisions) 

3- تصمیمات استراتژی (Operational Decisions)

یه نکته از این سه تا حداقل یکیش تو مقاله ها میاد. بنابراین با دیدن این ها تو مقاله ها میشه یه دیدکلی از اون مقاله به دست آورد.

1- تصمیمات عملیاتی

پایین ترین سطح تصمیم گیری تصمیمات عملیاتی در یک زنجیره تامین میباشد. کارهایی که باید در یک دوره زمانی کوتاه انجام داده بشوند. مثلا مقدار ذخیره روزانه کالا در انبار، مقدار سفارشات روزانه ای که باید به تامین کننده بدهیم، تعیین مسیرحرکت وسیله نقلیه برای رسوندن کالا به مشتری که در طول روز صورت میگیرد. در واقع این تصمیمات کوتاه مدت هستند.

2- تصمیمات تاکتیکال

تصمیماتی که دوره زمانی بیشتری نسبت به تصمیمات عملیاتی دارند در واقع میان مدت هستند. برنامه ریزی برای تعیین اینکه از هر تامین کننده چه مقدار محصولی بخریم، وسیله نقلیه ما در هر دوره چه مقدار محصول  و یا کدام محصول را جمع آوری کند، هر تولید کننده چه مقدار محصول تولید کند و … . 

3- تصمیمات استراتژی

 بالاترین سطح تصمیمات هستند. تصمیمات کلان یا استراتژی تصمیماتی هستند که برای دوره زمانی طولانی گرفته میشوند و سرمایه گذاری بیشتری برای اونها در زنجیره انجام میشود.مثل اینکه قطعه ای خریده شود یا ساخته شود، انبار ها در کجا باشند، کدوم تامین کننده ها انتخاب شوند، ظرفیت تولیدکنندگان چه قدر باشد ، کدام شرکت حمل و نقل انتخاب شوند و … .

در واقع معیاری که میتواند به ما نشون بدهد که یه تصمیم عملیاتی است یا تاکتیکال یا استراتژی، نگاه به اثر زمانی اون آن تصمیم میباشد.

یعنی وقتی شما تصمیم میگیرید از بین 5 تا تامین کننده 2 تا رو انتخاب کنید این منطقی نیست که آنها را در دوره  زمانی کوتاه تغییر بدید. یا وقتی تصمیم به احداث کارخونه در یک جایی میگیرید سال بعد نمیتونید بگید میریم یه جا دیگه میسازیم  اینجایی که الان هستیم مناسب نیست. از اول باید درست تصمیم گیری بشود چون هم در دراز مدت ازشون استفاده میشود. مثلا با تامین کننده 5 سال کار میکنید یا از کارخونه ای که ساختید 20 سال میخواهید استفاده کنید هم هزینه زیادی برای آن پرداخت میشود ( هزینه ساخت یه کارخونه دیگه گفتن نداره یا شما وقتی با یه تامین کننده قرار داد میبندید اون شریک تجاری شما میشه از مقدار سفارشات شما آگاه میشه اطلاعات داره ازتون و شما رقبایی هم در حوزه خودتون دارید. پس از اول تامین کننده خوبی انتخاب میکنید تا علاوه بر حفظ اطلاعات شما، شما رو درمقایسه با رقباتون جلو بنداره) . پس این تصمیمات استراتژی هستند. 

اما شما برنامه ریزی میکنید سفارشات مشتری ها را امروز در ساعتی ارسال کنید. وقتی ارسال کردید این تصمیم تمام شدست، فردا تصمیم میگیرید در یک ساعت دیگر بفرستید. این تصمیم عملیاتی هست چون افق زمانی کوتاهی دارد.

خلاصه ای از سطوح تصمیم گیری در مدیریت زنجیره تامین

مهارت های تصمیم گیری در مدیریت زنجیره تامین

1- توانایی شناسایی مشکلات در زنجیره تأمین

بهترین متخصصان زنجیره تأمین می توانند مشکلات احتمالی را قبل از بوجود آمدن تشخیص دهند و قبل از اینکه باعث مشکلات عمده در زنجیره تأمین شوند ، اقدام کنند.

2- توانایی توسعه راه حل ها و برقراری ارتباط آنها

شما به عنوان یک رهبر زنجیره تأمین در سازمان خود ، نه تنها نیاز به ایجاد راه حل برای مشکلات پیش آمده دارید ، بلکه باید تغییرات در عملیات زنجیره تأمین را به همه اعضای درگیر ابلاغ کنید. این ممکن است به معنای آگاهی و آموزش اعضای تیم خود در مورد تغییرات روند کار باشد. همچنین می تواند به معنای هماهنگی با تامین کنندگان خارجی در ساخت ، حمل و نقل یا انبارداری باشد. 

3- توانایی شناسایی روندها و فرصت ها برای بالابردن کارایی ، کیفیت و صرفه جویی بیشتر در هزینه ها

زنجیره های تامین پویا هستند و روند رهبری و تصمیم گیری شما نیز باید پویا باشد. به جای اینکه منتظر یک وضعیت چالش برانگیز باشید ، روند مدیریت زنجیره تأمین را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید از بهترین روش انجام کارها آگاهی دارید. اگر می توانید فرصت هایی را برای بهبود عملیات زنجیره تأمین پیدا کرده و برنامه هایی برای استفاده از این فرصت ها ایجاد کنید ، تیم شما می تواند رفتار پیشگیرانه ای داشته باشد تا واکنش پذیرانه.

4- توانایی استفاده از داده ها و فناوری برای تجزیه و تحلیل مشکلات و فرصت های موجود در زنجیره تامین

داده دوست شما در مدیریت زنجیره تأمین است. وقتی روند تصمیم گیری شما بر اساس داده های خوب است ، می توانید انتخاب های بهتری داشته باشید. رهبران زنجیره تأمین باید از آخرین نوآوریهای نرم افزاری که می توانند عملکرد شغلی را بهبود بخشند و به شما اطمینان دهند که زنجیره های تامین به طور یکپارچه کار می کنند ، آگاه باشند.

5- توانایی تولید یا منبع داده های مورد نیاز برای تصمیم گیری کاملاً آگاهانه

جمع آوری داده ها یک دارایی کلیدی برای تصمیم گیری موثر و توسعه اهداف بلند مدت است. شما می خواهید سیستم هایی را تنظیم کنید که به طور مداوم داده های مربوط به عملکرد عناصر مختلف در زنجیره تأمین شما را جمع آوری و تحلیل کند. اطلاعات دقیق و به روز برای فرآیند حل مسئله و تخصیص موثر منابع تیمی بسیار مهم است.

6- توانایی در نظر گرفتن ملاحظات قانونی و نظارتی در تصمیم گیری شما

مدیریت زنجیره تأمین تحت تأثیر عوامل زیادی خارج از فعالیت شما و اغلب خارج از کنترل شما قرار دارد. بعنوان یک حرفه ای برتر در مدیریت زنجیره تأمین ، بخشی از کار شما این است که در مورد تغییرات بالقوه و واقعی در چارچوب قانونی و نظارتی که هر زنجیره تأمین در آن کار می کند ، مطلع شوید. اهداف بلند مدت شما باید تحولات قانونی و نظارتی واقعی و بالقوه را در نظر بگیرند تا عملیات شما آماده سازگاری با آنها باشد.

7- توانایی سنتز ایده های تولید شده توسط یک تیم و عملی کردن آنها

اگر می دانید چگونه از تیم خود استفاده کنید ، تیم شما یک سرمایه اصلی در روند تصمیم گیری شما است. رهبر یک تیم ایده ها را جمع آوری و بهترین ایده ها به برنامه های عملی توسعه داده و نظر همه اعضای تیم با تغییرات عملیاتی بر اساس ایده ها را میسر میسازد.

8- توانایی جذب همکاری از عناصر خارجی در یک زنجیره تأمین

اعضای تیم داخلی شما تنها قطعه این پازل نیستند. به عنوان یک متخصص زنجیره تأمین ، مهارت شما در برقراری ارتباط موثر و همکاری با تولیدکنندگان ، شرکت های حمل بار و ارائه دهندگان خدمات اجرایی برای موفقیت شما در مدیریت مهم است. افراد در هر مرحله از یک زنجیره تامین می توانند منابعی برای کمک به شما در حل مسئله و اجرای تصمیمات شما باشند. از تجربه خود با شرکای شخص ثالث استفاده کنید تا زنجیره تأمین قوی تری برای سازمان شما ایجاد شود.

9- توانایی تشخیص اولویت های رقابت

 اولویت بندی برای تصمیم گیری در مدیریت زنجیره تأمین بسیار ضروری است. شما باید در فرآیند حل مسئله به عوامل رقابتی مقدار نسبی اختصاص دهید. مهارت در مورد دستکاری تمام عناصر یک زنجیره تأمین پیچیده در هنگام ارزیابی موافقان و مخالفان یک تصمیم ، یک مهارت اساسی به عنوان یک رهبر است.

10- توانایی استفاده از اطلاعات حاصل از موفقیت ها و شکست های گذشته در هدایت تصمیمات مدیریت زنجیره تأمین در آینده

یک ارزیابی واضح از شکست های گذشته و همچنین موفقیت ها به شما کمک می کند تا با آگاهی بهتر درباره آینده تصمیم بگیرید. این مزیت اصلی تجربه است و هرچه بتوانید از تاریخچه حرفه ای خود نتیجه بگیرید ، به تیم خود خدمت می کنید. اما پیگیری مشکلات در هر سطح از زنجیره تامین مهم است ، حتی آنهایی که می توانند در لحظه برطرف شوند ، بنابراین می توانید گام هایی را برای جلوگیری از بروز مجدد همان مسائل بردارید.

11- توانایی انعطاف پذیری در برابر وقایع

فکر کردن سرمایه بزرگی برای تصمیم گیری موثر است. هنگامی که مشکلات بوجود می آیند ، تفکر ساده و تصمیم گیری سریع ممکن است تنها راه جلوگیری از وقفه در عملیات شما باشد که باعث صرفه جویی هزینه و زمان می شود. غیرقابل پیش بینی بودن همان چیزی است که مشاغل مدیریت زنجیره تأمین را هیجان انگیز و چالش برانگیز می کند. هرچه در تصمیم گیری بهتر باشید ، می توانید از تلاش کارکنان خود استفاده کرده و از اهداف سازمان محافظت کنید

12- توانایی دانستن اینکه چه موقع باید روی تصمیم گفته شده بایستید و چه زمانی باید مسیر را تغییر دهید

تشخیص یک مهارت رهبری و تصمیم گیری کلیدی در مدیریت زنجیره تأمین است. تمایل به پافشاری کردن روی یک تصمیم وقتی احساس می کنید تصمیم درستی است ، حتی در صورت مخالفت  بقیه اعضا ، یک سرمایه مهم در مدیریت زنجیره تأمین است. با این حال ، اگرچه فهمیدن اینکه شما چه تصمیمی اشتباه گرفته اید و تصحیح دوره آموزشی همیشه آسان نیست ، اما برای داشتن یکنواخت عملکرد ، امری حیاتی است.

13- توانایی ایجاد عدم اطمینان و شرایط غیرمترقبه در تصمیم گیری شما

اخلال همیشه یک واقعیت زندگی است. هنگامی که در مورد مدیریت زنجیره تأمین تصمیم می گیرید ، بهترین روش ایجاد حاشیه ای برای  وقایع پیش بینی نشده است. هر تصمیمی باید شامل یک طرح پشتیبان در باشد تا زمانی که نمی توانید  مشکلی  را پیش بینی کنید برنامه اصلی شما غیرقابل اجرا یا ناکارآمد نباشد.

مهندس ربیعی

دیدگاهتان را بنویسید